نانوجابجاگر خطی دستی

شرکت دانش‌بنیان فتح نور میهن با توجه به نیاز بخش‌های مختلف صنعتی و تحقیقاتی کشور در زمینه جابجایی‌های دقیق، اقدام به طراحی و ساخت نانوجابجاگر دستی با گام‌های حرکتی نانومتری کرده است. برخورداری هم‌زمان از دو ویژگی دقت بالا (از مرتبه نانومتر) و دامنه حرکتی بلند (از مرتبه میلی‌متر) مزیتی است که با استفاده از ایده به‌کاررفته در طراحی نانوجابجاگر این شرکت فراهم شده است. همچنین با استفاده از این طراحی جدید، دامنه حرکتی و دقت جابجایی بسته به نوع نیاز کاربر قابل تنظیم است. دقت این نانوجابجاگر با استفاده از سه روش تداخل‌سنجی، تکنیک ماره و میکروسکوپی اندازه‌گیری شده و نتیجه حاصل نشان‌دهنده دقتی بهتر از ۱۰۰ نانومتر است.

در دهه‌های اخیر با پیشرفت علوم مختلف، نیاز روزافزون به اندازه‌گیری و ایجاد جابجایی‌ در محدوده نانومتر پدیدار شده است. نانوجابجاگر خطی دستی، برای ایجاد حرکت انتقالی در امتداد یک مسیر مستقیم با دقتی از مرتبه نانومتر به‌کار می‌رود. تنظیم دقیق جابجایی در برخی از آزمون‌ها در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی فیزیک و اپتیک دقیق از حساسیت بالاتری برخودار است. چیدمان‌های دقیق اپتیکی و دستگاه‌هایی مانند میکروسکوپ نوری، تداخل‌سنج، تمام‌نگار و میکرولیتوگراف، بسته به نوع کاربرد نیاز به تنظیم جابجایی با دقت بالاتر دارند.

این محصول در سال ۱۳۹۲ موفق به کسب تأیید علمی اختراع از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد و در نوع خود مشابه داخلی و خارجی ندارد. خلاقیت در ساده‌سازی قطعات به‌کار‌‌‌رفته در ساخت این نانوجابجاگر، منجر به ایجاد استحکام بالا، کاهش ابعاد، کاهش اصطکاک بین قطعات، ایجاد جابجایی بسیار نرم و هموار و نزدیک شدن راستای جابجایی به حالت ایده‌آل با انحرف زاویه‌ای کمتر از ۲۵۰ میکرورادیان شده است.

در این نانوجابجاگر با چرخاندن یک پیچ میکرومتری میزچه جابجاگر به‌نرمی در راستای عمود بر محور چرخش حرکت می‌کند. بر ‌روی میزچه متحرک جابجاگر، سه رزوه‌ استاندارد M6‌ و چهار رزوه استاندارد M4 مناسب برای اتصال انواع قطعات تعبیه شده‌ است. برای کاربردهای خاص، پوشش آنودایز‌شده بر روی فلز به‌کا‌ر‌‌رفته در جابجاگر لایه‌نشانی می‌شود.

راستای حرکت: x
وزن: 660 گرم
جنس: آلومینیوم , استیل
دامنه حرکتی: 2 میلی متر
دقت هر گام: 100 نانومتر
انحراف زاویه ای: ۲۵۰ > میکروrad
ابعاد میزچه متحرک: ۳۵×۲۵ میلی متر
حداکثر بار: 500 گرم
ابعاد (ارتفاع×طول×عرض): ۳۵×۱۵۰×۶۵ میلی متر